Panele szklane należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych elementów aranżacyjnych wnętrz. Nic dziwnego, wykonane przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii druku na szkle nie tylko pięknie się prezentują, są również bardzo trwałe, wytrzymałe i – co ważne – bezpieczne. Tak wysoką jakość zawdzięczają między innymi odpowiednio przeprowadzonemu procesowi laminacji szkła. Na czym on polega? Sprawdź!
Laminacja próżniowa szkła bezpiecznego
Proces produkcji, jakim jest laminowanie szkła, polega na łączeniu jednej lub kilku warstw szkła przy zastosowaniu folii – laminatu, która pełni rolę syntetycznej warstwy klejącej. A dlaczego laminacja nazywana jest próżniową? Proces ten zawdzięcza swoją nazwę specjalistycznemu piecowi, w którym się odbywa. Taki piec poza wysoką temperaturą (130°C) wytwarza również próżnię. W jakim celu? Próżnia zapewnia trwałe przyleganie tafli do folii i rozwiązuje problem powstawania pęcherzyków powietrza w laminacie.
A dlaczego laminowane taką metodą szkło jest bezpieczne? Proces laminacji próżniowej wpływa na podwyższenie odporności mechanicznej szkła. W praktyce oznacza to, że ryzyko ewentualnego skaleczenia takim szkłem, kiedy ulegnie ono stłuczeniu, jest niewielkie. Dzięki laminacji odłamki szkła pozostają na folii i nie dochodzi do jego niebezpiecznej fragmentacji.
Techniki laminacji próżniowej
Nasza firma oferuje druk na szkle tworzony przy wykorzystaniu technik Sologlass i Duoglass. Pierwsza z nich polega na łączeniu szkła i folii, a druga na łączeniu dwóch tafli szkieł z folią. Technika Sologlass stosowana jest tam, gdzie sprawdzi się szkło z nadrukiem zalaminowanym od wewnętrznej strony, czyli na przykład na ścianach w kuchniach i łazienkach. Technika Duoglass z kolei swoje zastosowanie znajduje między innymi w przypadku szklanych drzwi i kabin prysznicowych, w których obie strony paneli są odsłonięte, a grafika znajdująca się pomiędzy dwiema taflami szkła, doskonale się prezentuje.