Jak dobrać wymiary lustra do łazienki?

Lazienka, lustro

Lustro do łazienki ma nie tylko funkcję praktyczną, ułatwiając codzienną pielęgnację. Sprawdza się również jako element dekoracyjny, a także pozwala nadać wnętrzu odpowiednich proporcji. Jak więc dobrać wymiary lustra do łazienki, aby dobrze spełniało każdą z tych funkcji?

Gdzie lustro ma się znaleźć?

Pierwszym etapem doboru lustra łazienkowego jest wskazanie miejsca, w którym ma ono zawisnąć. Powierzchnia ta może narzucić kształt i wymiar, czego przykładem jest chęć umieszczenia zwierciadła na ścianie ze skosem. Wówczas zazwyczaj konieczne jest wykonanie lustra na wymiar, które będzie doskonale dopasowane do takiej wnęki.

Powierzchnia może być również bardzo ograniczona. Ma to miejsce najczęściej w wąskich, tunelowych toaletach, w których lustro musi być odpowiednie proporcje, aby podkreślało walory wnętrza i było wygodne w użytkowaniu.

Jakie muszą być jego minimalne wymiary?

Architekci wnętrz wskazują, że wygodne w użytkowaniu lustro musi mieć pewne minimalne wymiary. Jak powinno wyglądać to w praktyce?

  •         Lustro w kształcie prostokąta powinno mieć szerokość co najmniej 30 cm i minimalną wysokość 50 cm.
  •         Lustro okrągłe powinno mieć średnicę co najmniej 40 cm.
  •         Optymalna wysokość od krawędzi umywalki do ramy to około 5 do 10 cm (dzięki temu szkło nie będzie nieustannie zachlapane wodą).

Wymiary lustra do łazienki warto dopasować także do swoich potrzeb. Jeśli ma ono pozwalać na codzienną, wieloetapową pielęgnację, a także przeglądanie górnej części garderoby, wówczas warto postawić na większe modele. Jeśli jednak ma zawisnąć w toalecie, wówczas zupełnie wystarczające może być zwykłe lustro o minimalnych wymiarach, wskazanych powyżej.

Optyczny efekt powiększenia wnętrza

Wiemy już, jakie są minimalne wymiary luster do łazienki. Zdarza się jednak, że zdecydowanie lepiej postawić na nieco większe warianty, które dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne w małych i stosunkowo ciasnych łazienkach, w których takie lustro sprawi wrażenie, że metrów kwadratowych jest po prostu więcej.

Jak widać dobór wymiarów lustra do łazienki wcale nie jest łatwy, bowiem niewłaściwe może być nie tylko niepraktyczne, ale może też niepotrzebnie zaburzyć estetykę wnętrza. Jeśli więc chcesz zasięgnąć porady w zakresie doboru lustra i zlecić jego wykonanie na wymiar, koniecznie się z nami skontaktuj.