Szlifowane, cięte czy fazowane – na jakie lustro się zdecydować?

lustro

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrz są lustra. Oprócz oczywistej funkcji użytkowej, czyli możliwości komfortowego wykonywania makijażu przez panie, golenia się przez mężczyzn czy możliwości przejrzenia się przed wyjściem z domu, pełnią również funkcje dekoracyjne, nadając wnętrzom elegancji. Poza tym dzięki odbijaniu promieni słonecznych rozświetlają i powiększają optycznie pomieszczenia. Dodatkowo lustra mogą być obrabiane na różne sposoby – poprzez fazowanie, cięcie albo szlifowanie. Czym się charakteryzują i kiedy warto zdecydować się na każde z nich?

Czym są lustra cięte i gdzie je stosować? 

Dobór lustra zależy przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu będzie umieszczone, jakie są możliwości montażowe oraz od preferencji domowników czy użytkowników. W wielu sklepach najczęściej można znaleźć lustra cięte. Są to lustra, które nie zostały poddane dodatkowej obróbce i mają ostre krawędzie. Właśnie dlatego niezbędne jest umieszczenie ich w ozdobnych ramach, które sprawią, że użytkowanie luster będzie bezpieczne, a dodatkowo nadadzą wnętrzu ciekawego charakteru.

Decydując się na lustro cięte do łazienki, warto przemyśleć wybór produktu z wbudowanym oświetleniem. Wówczas należy zadbać o to, by zostało powieszone w miejscu, naprzeciwko którego nie znajduje się źródło światła. Takie lustro w połączeniu z panelami szklanymi z pewnością pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu w każdej łazience.

Czym się różnią lustra szlifowanych od fazowanych? 

Chcąc uzyskać ciekawszy, spersonalizowany efekt, warto postawić na lustra szlifowane albo fazowane. Efektem szlifowania jest zabezpieczenie ostrych krawędzi lustra przez wyrównanie ich pod kątem prostym. Dzięki temu można je wykorzystywać bez ozdobnych ram. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Warto je stosować również na drzwiach mebli.

Ciekawszym rozwiązaniem są lustra fazowane na wymiar. W odróżnieniu od tradycyjnego szlifowania w przypadku fazowania odbywa się ono pod dowolnym kątem. Dzięki temu można otrzymać fazy wynoszące od 1 do 4 centymetrów. Pozwala to na uzyskanie wyjątkowych efektów dzięki udekorowaniu krawędzi luster. Estetyka i elegancja takiego rozwiązania sprawia, że lustra wyglądają ciekawie w każdej łazience czy przedpokoju.